Współczesny świat dawno przestał iść do przodu. On biegnie. Na krótkich dystansach szybkich zmian, w biegach z przeszkodami, które pokonuje coraz łatwiej, na maratonach zjawisk, które modelują naszą cywilizację i osobowość społeczną.
Świat pokonywany biegiem jest mniejszy. Odległość dzieląca Londyn od Hong Kongu nikogo już nie przeraża, a komunikacja z najdalszymi zakątkami ziemi za pomocą niewielkiego urządzenia trzymanego w dłoni przez większość ludzi trwa sekundę.
Świat pokonywany w biegu jest bardziej wymagający. Chce od nas wytrwałości, konsekwencji, kondycji i umiejętności utrzymania tempa, ale przede wszystkim dobrego przygotowania i treningu.
Dziesięć lat w szybkim świecie to epoka. Inwentaryzacja zmian, jakie nastąpiły w tym czasie w geopolityce, nauce, kulturze czy technologii zajęłaby pamięć świetnego komputera, choć komputery z dnia na dzień są coraz doskonalsze.
Z dumą i radością stwierdzam, że nie przez te dziesięć lat Leopolis For Future nie pozostawała w tyle, dotrzymując tempa wyzwaniom współczesności, a nawet je wyprzedzając.
Zaczęło się od dramatu kijowskiego Majdanu, gdzie doszło do śmierci setki młodych ludzi, którzy oddali życie za ideę przyłączenia Ukrainy do świata Zachodu, który od świata Wschodu różni się tym, że człowiek jest tu dobrem najwyższym. Dobrem pielęgnowanym przez wolność, demokrację, gospodarkę wolnorynkową i doskonalenie społecznej mądrości od edukacji po kulturę i rozwój osobisty. Ukraina, leżąca na granicy tych światów, płaciła i płaci olbrzymią cenę za swoją deklarację i dążenia, dając jednocześnie przykład niespotykanej determinacji i konsekwencji wyboru.
Dlatego nasza fundacja dedykowana elicie ukraińskich studentów, najlepszym z najlepszych, postanowiła wesprzeć cywilizacyjne bohaterstwo tego narodu, w sposób, jaki uważamy za najskuteczniejszy: tworząc jego liderów. Starannie i odpowiedzialnie wybierając młodych ludzi na uczelniach, organizując im staże w polskich firmach i instytucjach, których reputacja oraz kultura biznesowa lokują je w czołówce kontynentu.
Kontynentu, bo program wyszedł już poza Polskę, znalazł orędowników w Genewie i jestem pewien, że na tym lista jego międzynarodowych przyjaciół się nie skończy.
Dzięki naszym partnerom projekt LFF szybko rozpoczął treningi, wystartował i dziś jest jednym z liderów europejskiego wyścigu, którego metą jest doskonałość, profesjonalizm, umiejętność współpracy międzynarodowej i przynoszenie swojemu krajowi bezcennych, wynikających z tego korzyści. Każdy nasz absolwent, zajmujący dziś ważne stanowisko w biznesie, administracji rządowej i samorządowej Ukrainy, instytucjach prawa i kultury jest powodem do dumy. Leopolis For Future to, jak dotąd, 170 alumnów, najlepszych z najlepszych. Z najwyższą satysfakcją śledzimy postępy w ich karierach, przyjmujemy doskonałe opinie mentorów, prowadzących absolwentów LFF i szczerze tego gratulujemy.
Nie byłoby tak dobrej renomy programu, gdyby nie nasi partnerzy, a przede wszystkim mądrzy i odpowiedzialni ludzie z ich zarządów, którzy stworzyli naszym wychowankom świetne warunki, za jakie jesteśmy głęboko wdzięczni. Przyjmijcie szczere podziękowania od całej naszej społeczności. Nie sposób nie wymienić przy tej okazji wybitnych postaci, dzięki którym Leopolis for Future nabrało siły i blasku. To przede wszystkim tragicznie zmarły Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, ale również Paweł Gieryński, Michał Kobosko, Artur Gabor, Andrii Deshchytsia, Marcin Bielski, Karolina Erwin i wielu innych.
Pamiętamy jak ważna była dla Polski pomoc otrzymana po transformacji ustrojowej w 1989 roku. Jej wymiarem stały się nie tylko finanse, otwarcie rynków czy zaufanie wyrażane w inwestycjach na terenie naszego kraju, ale przede wszystkim szeroko rozumiane know how. Nauczyliśmy się nie tylko produkować niedostępne dotąd dobra materialne, ale też podróżować, przyjaźnić, współpracować, kształcić, budować demokrację i asymilować cywilizację opartą na wartościach bliskich człowiekowi. Nauczyliśmy się wyłaniać swoich liderów, takim, którym można powierzyć społeczną odpowiedzialność, otrzymując w zamian rozwój gospodarczy, poprawę warunków życia, zdrowsze, bezpieczniejsze i mądrzejsze państwo. Dlatego nie traktujemy Leopolis For Future wyłącznie w kategoriach programu ale misji, której celem jest przyjazny, rozumiejący się, dobrze skomunikowany świat.
LFF to jeden z etapów sztafety przekazywania tych wartości naszym przyjaciołom, którzy ich potrzebują. Możecie na nas liczyć.
Grzegorz Waluszewski